З якого віку давати молоко дитині — нові правила, схвалені організацією охорони здоров’я

Думаю, всі мами чули про користь молока. В черговий візит до нашого педіатра питаю доктора: «Скажіть, будь ласка, а чи можна дитині давати молоко вже»? «А що ви їсте»? — поцікавилася вона. Перерахувала. У відповідь: «Добре, можете потихеньку починати».

— Чи Не час мені спробувати білосніжне ласощі!

Коли ж починати

До цього моменту моїй дитині вже виповнилося 9,5 місяців, і ми обзавелися кількома зубами. Як я з’ясувала пізніше, багато лікарі категорично заперечують можливість прикорму дитини до року козячим або коров’ячим молоком. Вони обумовлюють свою позицію тим, що в цьому продукті білки і жири, що містяться в набагато більших кількостях (у 3 рази), ніж у маминих грудей або адаптованих сумішах. Крім того, білок, який міститься в вырабатываемом коровою або козою продукт, здатний спровокувати алергію. Так, частка правди в їх словах, безумовно, є, але ні про які бляшках, що утворюються в животику юного карапузика, і мови немає. Це все байки.

Молочко в ранньому віці може викликати самі неприємні наслідки.

Вагомі аргументи на користь пізнього введення прикорму молоком тваринного походження.

Прикорм коров’ячим молоком до року загрожує:

 • Підвищена кількість алергенних білків і натрію може призвести до виникнення алергії;

Шкірні висипання та свербіж — витрати алергічної реакції.

 • Може спровокувати зневоднення;
 • Рівень казеїну дуже великий — перетравлювання цього білка вкрай важко для маленького животика (в шлунку утворюється щільний, майже не перетравлюваних згусток);
 • Величезна кількість натрію, хлору, кальцію, фосфору, калію і магнію негативно впливають на сечовидільну систему юного організму. Нирки немовляти намагаються переробити це шалена кількість мікроелементів, відчуваючи колосальні перевантаження;
 • При регулярному вживанні продукту до 6 місячного віку можливі внутрішні шлункові кровотечі;

Матусі і татусі, обережніше! Поспішати з молочним прикормом зовсім не обов’язково.

 • Цинк, йод, мідь, вітаміни Е і С, залізо містяться в коров’ячому молоці в недостатніх для зростаючого дитячого організму кількостях. Таурин, цистин і фолієва кислота взагалі відсутні. Дефіцит цих мінеральних речовин може призвести до розвитку досить важких патологій;
 • Категорично протипоказано дітям першого року життя, у яких в роду спостерігалися хворі на діабет родичі (із-за можливості розвитку цього страшного захворювання).

Прикорм козячим молоком до року загрожує:

 • Токсичною дією продукту на організм із-за вмісту в першому специфічних кислот;
 • Проблемами з нирками з тієї ж причини, що і при вживанні коров’ячого молока;

Порушення роботи внутрішніх органів слабкого дитячого організму цілком ймовірно.

 • Жирність продукту у кілька разів перевищує норму. Наслідок — проблеми з травленням через незрілість шлунка і кишечника;
 • Малий вміст вітамінів Д і А, фолієвої кислоти, заліза, непропорційне співвідношення кальцію і фосфору не сприяють правильному і повноцінному м’язевого, функціональному і розумовому розвитку дитини. Нестача цих речовин може викликати деякі серйозні захворювання;

— Не можу звикнути я до такого молочку.

 • Кишковими кровотечами без пошкодження цілісності судин (виникають при анемії або поганий згортання крові);
 • Вміст казеїну на порядок вище, ніж у коров’ячому (проте, засвоюється краще першого);
 • Втратою цінних якостей продукту (якщо розведений водою до прийнятного до вживання стану).

Як не дивно, але найбільш схожою за складом і корисним властивостям з людським, є осляче, так-так, саме ослине молоко.

За часів бабусь

А як же наші мами вигодовували дітей, використовуючи молоко тварин? — обуряться багато. В ті часи медицина не була настільки розвинена, і про причини безлічі захворювань фахівці могли тільки здогадуватися. Зараз наука заповнила більшість прогалин у своїх знаннях і пропонує нам користуватися на благо собі вже перевіреною інформацією.

У бабусь завжди знайдуться ласощі для улюблених внучків.

Про те, як правильно і в якому віці починати повноцінний прикорм

Так з якого віку давати молоко? З 9 місяців можна починати прикорм тим діткам, які перебувають на штучному харчуванні. Це правило стосується як коров’ячих, так і козячих продуктів. Малюк може їсти зварені на молоці кашки. Лікарі все ж наполягають на харчуванні до року сумішами.

Для більшої безпеки, не викреслюйте як можна довше дитячі суміші з меню крихти.

Починаючи з однорічного віку, дитина, яка перебуває на грудному харчуванні, може отримувати повноцінний коров’ячий або козячий продукт, але в розведеному стані. Корисне лакомство обов’язково треба прокип’ятити і розбавити для першого прикорму у співвідношенні 1:3, де 3 — кількість води. Вводимо в прикорм, починаючи з 1 чайної ложечки, в якій повинно вийти: 1 частина молока і 3 частини кип’яченої води. При відсутності реакції дозу збільшуємо. Приблизно через 2,5 — 3 тижні кількість споживаного малюком продукту складе близько 100 мілілітрів. Жирність молока не повинна бути менше 3, але не більше 4% оскільки його треба розбавляти. Поступово зменшуємо присутність в рідині води до мінімуму, і зовсім її прибираємо.

Щоб дитина росла здоровою в його меню обов’язково має бути м’ясо. Тільки в м’ясі присутні необхідні для нормального росту вітаміни і мікроелементи.

Не менш корисною є риба, проте вводити прикорм цей продукт слід дуже обережно, оскільки він є сильним алергеном. Як вводити рибу в прикорм, розказано тут.

З чого почати

Введення прикорму краще починати з козячого. Користі в ньому більше (допомагає в боротьбі з дисбактеріозом і застудами, підвищує імунітет (компонент таурин). Козій продукт легше засвоюється кишечником немовляти тому, що в ньому відсутній агглютин, білки легше, а молекули жирних кислот за розмірами менше, ніж у коров’ячому, отже, і така їжа перетравлюється легше. Алергічні прояви можливі, але в меншій мірі, ніж при вживанні коров’ячого продукту. Однак, дитина може відкинути це корисне блюдо з-за його неприємного запаху. Насильно годувати малюка не варто, краще почекати трохи часу і спробувати пізніше або змішати з вже звичною їжею.

— Ми з Барсиком вимагаємо добавки!

Після козячого можна пробувати коров’яче молочко. Якщо вік малюка вже підійшов до двох років, то йому можна пропонувати молочні продукти з низьким вмістом жиру (1-2%) або зовсім знежирені (в тому випадку, якщо дитина вживає молочні продукти у великих кількостях). Добова норма споживання крихіткою цього цінного продукту в ідеалі становить 0,5-0,7 літра в день. Краще чергувати коров’яче і козяче молоко, оскільки співвідношення корисних речовин у цих продуктах різне. Наприклад, у коров’ячому продукті міститься велика кількість фосфору, чим не може похвалитися козяче молоко. В необмежених кількостях пити цю корисну рідину малюк може починаючи з трирічного віку.

Кип’ятіння необхідно

Сирі молочні продукти дітлахам взагалі давати не рекомендується. Справа в тому, що великий і середній рогата худоба є переносниками страшного захворювання, іменованого бруцельозом. Це захворювання може призвести людину до інвалідності. Найчастіше пошкоджується спинний мозок. Тільки коли ви точно впевнені, що з твариною все в порядку (це може бути тільки в тому випадку, якщо ви самостійно доглядаєте за коровою або козою), можна давати дитині некип’яченого молока і то в невеликих обсягах.

Рекомендовано до споживання після кип’ятіння!

Самий знаменитий педіатр говорить країни

Доктор Комаровський не є прихильником раннього введення в раціон малят молочних продуктів, але і затятим противником не виступає:

«Коли вводити дитині молоко — особиста справа кожного з батьків, але хочу сказати, що в наших продуктах не можна бути абсолютно впевненим, якщо, звичайно, ми самостійно не відстежуємо звістка процес, що можливо тільки при веденні власного домашнього натурального господарства. На мою думку, якісна адаптована суміш має набагато більше переваг:

 • До складу включені всі необхідні немовляті мікроелементи і вітаміни;
 • Сам склад стабільний, не претерпевающий змін;
 • Молочний білок оброблений спеціальним чином, що знижує можливість прояви алергічних реакцій;
 • Готувати суміш значно простіше, зручніше і швидше».

Мами «за» і мами «проти»

Каріна:

«У старшої дочки в 7,5 місяців почалися страшні висипання — реакція на коров’яче молоко. Тільки ступні і долоні залишилися чистими. Решта шкіра — суцільне багряне місиво. Врятувалися завдяки козочке. До двох років його тільки й пила. Після 5 зразок переросла, але, вже подорослішавши, не дуже-то шанує молочку. Молодшій у прокип’яченій і розведеному молоці размачиваю коржика. Поки реакції немає».

Саша:

«Мій син з народження знаходиться на штучному вигодовуванні, так вже вийшло. До сумішей давно звик, але в 1 рік і 3 місяці закортіло йому відмовитися від суміші навідріз. Спробувала дати йому дитяче молочко з магазину (спеціальна серія). Так він з великими очима і диким задоволенням випив цілу склянку і став вимагати ще. Зараз йому вже 2 роки. В молоці, як кажуть, душі не чує! Ну і як після цього не давати дітям до трьох років»?

Юлія:

«Нам через 2 тижні виповниться півтора року. Досі їмо суміш Нутрилон. Спробувала напоїти сина козячим молоком — не хоче, дала коров’яче — відвертається і кухоль рукою відштовхує. Мене це особливо не турбує. Вважаю, що суміш більш корисна, адже там все спеціально збалансовано».

Олена:

«Жах! Козяче або коров’яче молоко можна тільки після 2 років! Воно ніяк не нагадує за складом грудне! Тому і вилазять до 5-6 років у дітей гастрити, панкреатит, виразки і т. д. Це давно молоко розводили і давали. Тоді просто нічого іншого не було. Навіщо його зараз давати? Є ж сухі спеціально адаптовані суміші! Я нікого з мам не лаю, але задумайтеся!»

Мілана:

«Думаю всю цю гидоту про молоко придумали виробники сумішей. Адже їх дорогі порошки навряд чи хтось буде брати, якщо є справжнє молочко. Я синові кашки варю на розведеному коров’ячому молоці з 5 місяців. З 8 — почала на цільному. Все прекрасно у нас».

Величезну користь юному кишечнику надає кефір. Цей кисломолочний продукт багатий корисними бактеріями, які нормалізують роботу ЖК тракту малюка. Для дитячого харчування краще всього використовувати кефір домашнього виробництва.

Якщо у вашої дитини спостерігаються проблеми з травленням, вона страждає від закрепів, рекомендуємо приготувати їй компот із чорносливу. Як варити компот читайте в цій статті.

Для того щоб заспокоїти дитину не обов’язково вдаватися до лікарських препаратів, досить дати йому геркулесовий відвар. Докладніше про корисні властивості геркулесових пластівців розказано на цій сторінці www.o-my-baby.ru/razvitie/pitanie/gerkulesovyi-otvar.htm.

Підсумуємо

 1. Повноцінний прикорм молоком можна здійснювати з однорічного віку;
 2. Козій продукт легше засвоюється шлунком;
 3. Молоко на початку введення прикорму треба розбавляти;
 4. Починаємо Прикорм з молочних каш;
 5. Даємо жирний продукт до 2 років;
 6. Обов’язково кип’ятимо молоко;
 7. З 3 років можна пити молоко без обмежень.

Діана Баль

Ссылка на основную публикацию